Z jakiego powodu związki się rozpadają?

Każdy wie, że związki to coś wyjątkowego w życiu człowieka, jednakże czasami coś po prostu nie wychodzi i z tego powodu związek może się zakończyć. Dlaczego tak się dzieje? Postaramy się wam nieco przybliżyć niektóre powody, dla którego związki często się rozpadają.

Brak wspólnej wizji

Wiele osób zapomina o tym, że w związku nie powinny spełniać się tylko nasze marzenia, ale też wizje szczęśliwego życia z nami partnera. Większość osób o nich nie mówi swojemu partnerowi, w obawie, że jego są zupełnie inne. Jesteśmy tylko ludźmi, nikt nie wyczyta w myślach, czego pragnie druga osoba. Owszem, zdarzają się związki ludzi na tyle podobnych do siebie, by ich pragnienia i drogi do zrealizowania tych marzeń były blisko, to już jednak kwestia szczęścia, a nie wypracowania tego przez obie strony w związku.

Nierealistyczne podejście

Najczęściej jest tak, że ludzie oczekują, że ich partner będzie zawsze myślał o ich potrzebach, oraz dbał o nich, (co ich parter może robić), ale po tym, jak cały ciężar związku spadł na jedną osobę, może się okazać, że nasz partner ma dość, i nie chce już spełniać naszych oczekiwań. Najgorszym błędem w wypadku, kiedy mamy nierealistyczne oczekiwania w stosunku do partnera, i nie widzimy tego, że powinniśmy się z nim rozstać, to to – że uciekamy od faktu, że nasza druga połówka być może wcale nią nie jest. 

Ludzie często nie rozumieją tego, że nie powinni próbować zmieniać swojej drugiej połówki

Twoja druga połówka to nie robot, który ma zachowywać się w określony przez nich sposób. Efektem takiego zachowania jest jedynie pogarszanie się relacji w Waszym związku, co może uczynić wasze życie w domowej kwarantannie prawdziwym piekłem na ziemi. Po co na siłę zmieniać osobę, którą cienimy bardziej od innych? W końcu nie da się kochać tylko wybranych cech partnera, ponieważ nie na tym polega związek, naturalnie jednak również nie można wszystkiego akceptować bez zająknięcia. Jeśli ukochana osoba postępuje w krzywdzący nas sposób, należy jej o tym powiedzieć. Nie chodzi tutaj jednak o zmienianie jej na siłę, a raczej o pomoc w osobistym rozwoju, by stała się kimś lepszym. Rozmowa z partnerem i słuchanie siebie nawzajem, to podstawowy filar dobrego związku. Jeżeli macie problemy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że częściowo wynikają one ze złej komunikacji. Pamiętaj też, że mówienie swojej drugiej połówce, że nie wygląda jak nagie laski z instagrama jest bardzo złym pomysłem, dlatego też, jeśli chcesz zmienić kogoś, lepiej zacznij od siebie. Taka kwestia jednak nie oznacza braku rozmowy, ale może przejawiać się tym, że nie rozumiecie tego, co stara się wam przekazać wasz partner. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest fakt, iż ludzie często koncentrują swoją uwagę na przeforsowaniu własnego punktu widzenia. 

Problemy, jakie mogą stanąć na drodze naszego związku

Otóż mogą być to choroby, konflikty lub też ogólna panika społeczna. Odpowiedzią tu jest na pewno otwarta rozmowa z naszą drugą połówką. Oczywiście musimy wysilić się nawzajem na tyle, żebyśmy byli w stanie zrozumieć, o czym nawzajem mówimy i czy się w ogóle słyszymy. Świadomość w dobrym związku możemy rozwijać sami, to kwestia tego, jak bardzo nasza przeszłość była skomplikowana i na ile potrafimy mieć dystans do siebie, żeby móc dostrzec własne słabości, aby dokonać zmian. Życzliwość jest tutaj jednak niezbędna do jakiegokolwiek porozumienia. Bo jeśli kierują nami pozytywne, płynące prosto z serca uczucia, jeśli jesteśmy empatyczni i uważni – mówiąc krótko, jeśli kierujemy się miłością, możemy nawet w najtrudniejszej kłótni uniknąć posądzania o złe zamiary.

Brak szczerości

Jedną z prawdopodobnych przyczyn rozpadu dobrego związku może być to, że nie chcemy ujawnić własnych potrzeb, czyli nie jesteśmy w stanie otworzyć się na drugą osobę. W końcu sytuacja z czymś takim jak wspólna erotyka musi być, jak sama nazwa mówi, efektem chęci obu stron. Jednakże wróćmy do tematu, nie odkrywamy się, bojąc się odrzucenia i nie mówimy szczerze, czego potrzebujemy. Zwłaszcza, że mamy zazwyczaj przekonanie, że jeżeli ta osoba nas kocha i my jesteśmy dla niej naprawdę ważni, to ona powinna wiedzieć, czego potrzebujemy. 

źródło: https://www.eroc.pl